Skip to content

73 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$203,900
Last Sale Date
Apr 25, 2002

Property Information

Block15204
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,673
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,200
33%
Improvement Value:$311,100
67%
Total Assessment$462,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+4.1%
2024$6,511+4.2%
2023$6,250+1.5%
2022$6,160+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$203,900
DeedBook 10981, Page 1156

Property Built

Built

Year Built: 2002