Skip to content

15 Swallow Tail CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block15401
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page154

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,265
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,900
24%
Improvement Value:$825,700
76%
Total Assessment$1,080,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,782+3.5%
2024$14,284+3.2%
2023$13,836+1.3%
2022$13,653+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft3,265DeedBook 17986, Page 824Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$400,316
DeedBook 10982, Page 1437

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 10431, Page 1222