Skip to content

8 Maxim CourtJackson, NJ 08527

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block15805
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,555
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,000
38%
Improvement Value:$442,000
62%
Total Assessment$716,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,317+3.5%
2024$9,969+3.2%
2023$9,656+1.3%
2022$9,529+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft2,555DeedBook 19164, Page 126Recorded9/14/2022

Property Sale

Sale
$418,400

From:

To:

Sq Ft2,555DeedBook 16178, Page 1034Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,555DeedBook 16178, Page 1029Recorded9/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015