Skip to content

19 Imperial PlaceJackson, NJ 08527

Built 2020

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block16005
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description2.5SO2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage3,661
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,400
31%
Improvement Value:$726,600
69%
Total Assessment$1,053,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,150+3.5%
2024$15,606+3.2%
2023$15,116+1.3%
2022$14,917+770.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,661DeedBook 18040, Page 136Recorded9/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020