Skip to content

8 Royal Grove DriveJackson, NJ 08527

Built 2022

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block16005
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description2.5SFO1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage4,225
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,900
27%
Improvement Value:$856,800
73%
Total Assessment$1,180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,854+3.5%
2024$17,253+882.7%
2023$1,756+1.3%
2022$1,733+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft4,225DeedBook 19047, Page 1152Recorded5/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022