Skip to content

19 Wilson BoulevardJackson, NJ 08527

Built 2006

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block16501
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page165

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage4,388
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,000
16%
Improvement Value:$1,137,100
84%
Total Assessment$1,349,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,165+3.5%
2024$16,587+3.2%
2023$16,066+1.3%
2022$15,854+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft4,388DeedBook 18095, Page 1551Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$664,900

From:

To:

Sq Ft4,388DeedBook 17159, Page 1654Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$616,500

From:

To:

Sq Ft4,388DeedBook 15955, Page 1138Recorded12/5/2014

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 13352, Page 1707

Property Built

Built

Year Built: 2006