Skip to content

185 Toms River RoadJackson, NJ 08527

Built 1942

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block17001
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF
Dwellings1
ZoningPV
Sq Footage1,152
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
46%
Improvement Value:$217,000
54%
Total Assessment$404,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,186+3.5%
2024$5,012+10.5%
2023$4,534+14.1%
2022$3,974+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,152DeedBook 18528, Page 545Recorded6/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1942