Skip to content

462 Cook RoadJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 8, 2001

Property Information

Block1801
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,762
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,700
51%
Improvement Value:$239,800
49%
Total Assessment$489,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,359+3.6%
2024$6,141+3.4%
2023$5,940+1.4%
2022$5,856+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972