Skip to content

804 Bowman RoadJackson, NJ 08527

Built 1984

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 12, 1999

Property Information

Block18502
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page185

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningFA6
Sq Footage2,436
Acreage3.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,900
33%
Improvement Value:$560,700
67%
Total Assessment$837,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,455+3.5%
2024$11,069+3.2%
2023$10,722+1.3%
2022$10,580+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5692, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1984