Skip to content

571 Toms River RoadJackson, NJ 08527

Built 1986

Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block18502
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page185

Building Details

Building Class17
Description1SFO
Dwellings1
ZoningFA6
Sq Footage1,316
Acreage7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,000
62%
Improvement Value:$243,600
38%
Total Assessment$636,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474+3.5%
2024$7,222+3.2%
2023$6,995+1.3%
2022$6,903+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986