Skip to content

509 Toms River RoadJackson, NJ 08527

Built 1949
Other Exempt

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 19, 2001

Property Information

Block18502
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page185

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningFA6
Sq Footage1,672
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,700
38%
Improvement Value:$357,500
62%
Total Assessment$580,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,956+3.6%
2024$6,714-1.5%
2023$6,815+7.7%
2021$6,331+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10688, Page 1180

Property Built

Built

Year Built: 1949