Skip to content

234 Grawtown RoadJackson, NJ 08527

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 1992

Property Information

Block19301
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page193

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,780
Acreage3.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,800
46%
Improvement Value:$363,100
54%
Total Assessment$668,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,598+3.5%
2024$8,309+3.2%
2023$8,048+1.3%
2022$7,942+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4780, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1974