Skip to content

60 Bowman RoadJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$1,235,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block19703
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage3,215
Acreage3.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,900
26%
Improvement Value:$782,500
74%
Total Assessment$1,057,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,060+3.5%
2024$13,586+3.2%
2023$13,160+1.3%
2022$12,987+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,235,000
Sq Ft3,215DeedBook 19078, Page 1756Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$447,000
DeedBook 14570, Page 1041

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4941, Page 756