Skip to content

562 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1991

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Oct 29, 1991

Property Information

Block19703
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,278
Acreage1.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,300
41%
Improvement Value:$298,600
59%
Total Assessment$506,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,576+3.5%
2024$6,354+3.2%
2023$6,155+1.3%
2022$6,074+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4941, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1991