Skip to content

43 Pebble Beach BoulevardJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block19901
Lot143
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,188
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
27%
Improvement Value:$401,700
73%
Total Assessment$553,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,411+3.9%
2024$8,092+4.0%
2023$7,779+1.4%
2022$7,671+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 16129, Page 1134Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 13902, Page 1829

Property Sale

Sale
$333,020
DeedBook 11152, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 2002