Skip to content

23 Pebble Beach BoulevardJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block19901
Lot153
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,775
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
31%
Improvement Value:$339,300
69%
Total Assessment$491,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,425+3.9%
2024$7,143+4.0%
2023$6,867+1.4%
2022$6,772+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,775DeedBook 18721, Page 608Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$246,820
DeedBook 11258, Page 1594

Property Built

Built

Year Built: 2002