Skip to content

6 Cog Hill CourtJackson, NJ 08527

Built 2004
Other Exempt

Last Sale Price
$479,900
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block19901
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,805
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
31%
Improvement Value:$346,900
69%
Total Assessment$502,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,365+7.8%
2023$6,830+1.5%
2022$6,732+1.3%
2021$6,648+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$479,900
Sq Ft1,805DeedBook 19187, Page 1051Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$312,502
DeedBook 12042, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 2004