Skip to content

195 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Date
Apr 6, 2019

Property Information

Block19904
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,377
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
28%
Improvement Value:$412,000
72%
Total Assessment$571,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,000+3.9%
2024$8,659+4.0%
2023$8,323+1.4%
2022$8,208+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,377DeedBook 17449, Page 663Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$350,825
DeedBook 12329, Page 1788

Property Built

Built

Year Built: 2004