Skip to content

54 Pebble Beach BoulevardJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$419,600
Last Sale Date
Nov 24, 2003

Property Information

Block19904
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,121
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
24%
Improvement Value:$503,800
76%
Total Assessment$663,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,846+3.9%
2024$10,435+4.0%
2023$10,031+1.4%
2022$9,892+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$419,600
DeedBook 11797, Page 1315

Property Built

Built

Year Built: 2003