Skip to content

26 Turnberry PlaceJackson, NJ 08527

Built 2003
Other Exempt

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block19904
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,297
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
27%
Improvement Value:$428,700
73%
Total Assessment$583,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$7,954+1.2%
2021$7,858+2.6%
2020$7,658+2.5%
2019$7,473+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$479,000
Sq Ft2,297DeedBook 18655, Page 1499Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$337,350
DeedBook 11637, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 2003