Skip to content

50 Barton Creek RoadJackson, NJ 08527

Built 2002
Other Exempt

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Feb 1, 2006

Property Information

Block19906
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,942
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
31%
Improvement Value:$357,300
69%
Total Assessment$517,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,608+4.2%
2023$7,303+1.4%
2022$7,199+1.3%
2021$7,110+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 13053, Page 891

Property Sale

Sale
$309,526
DeedBook 11222, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 2002