Skip to content

74 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jan 17, 2022

Property Information

Block19910
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
30%
Improvement Value:$375,100
70%
Total Assessment$535,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,940+3.9%
2024$7,639+4.0%
2023$7,343+1.4%
2022$7,242+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft1,864DeedBook 18917, Page 1308Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$326,300
DeedBook 14419, Page 1384

Property Sale

Sale
$381,185
DeedBook 12067, Page 1449

Property Built

Built

Year Built: 2004