Skip to content

86 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2004
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block19910
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,286
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
29%
Improvement Value:$409,100
71%
Total Assessment$572,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$7,169+3.7%
2014$6,912+1.4%
2013$6,818+6.3%
2012$6,416+3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,286DeedBook 20128, Page 1029Recorded9/10/2025

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 15303, Page 1304

Property Sale

Sale
$411,312
DeedBook 12016, Page 1799

Property Built

Built

Year Built: 2004