Skip to content

8 Christine Lynn CourtJackson, NJ 08527

Built 2006

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block20001
Lot24.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class18
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,304
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
18%
Improvement Value:$1,051,400
82%
Total Assessment$1,276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,704+3.9%
2024$18,956+4.0%
2023$18,222+1.4%
2022$17,971+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft5,304DeedBook 18767, Page 1604Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 13373, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$4,886,500
DeedBook 12631, Page 265