Skip to content

3 Christine Lynn CourtJackson, NJ 08527

Built 2007

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 29, 2007

Property Information

Block20001
Lot24.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,104
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
21%
Improvement Value:$785,900
79%
Total Assessment$998,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,187+3.9%
2024$15,573+4.0%
2023$14,970+1.4%
2022$14,763+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 13589, Page 1112

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$4,886,500
DeedBook 12631, Page 265