Skip to content

1 Christine Lynn CourtJackson, NJ 08527

Built 2007

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block20001
Lot24.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,397
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,100
19%
Improvement Value:$772,700
81%
Total Assessment$953,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,410+3.9%
2024$13,863+4.0%
2023$13,326+1.4%
2022$13,142+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 13631, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$4,886,500
DeedBook 12631, Page 265