Skip to content

22 Meadow Run CourtJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$512,200
Last Sale Date
Dec 6, 2005

Property Information

Block20101
Lot1.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,947
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,000
38%
Improvement Value:$666,000
62%
Total Assessment$1,074,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,969+3.9%
2024$12,477+4.0%
2023$11,994+1.4%
2022$11,828+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$512,200
DeedBook 12957, Page 1781

Property Built

Built

Year Built: 2005