Skip to content

27 Meadow Run CourtJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$574,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block20101
Lot1.18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,018
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,300
34%
Improvement Value:$764,600
66%
Total Assessment$1,166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,081+3.5%
2024$13,607+3.2%
2023$13,180+1.3%
2022$13,006+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$574,000
DeedBook 13005, Page 1065

Property Built

Built

Year Built: 2005