Skip to content

15 Meadow Run CourtJackson, NJ 08527

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block20101
Lot1.24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,314
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$397,000
30%
Improvement Value:$926,700
70%
Total Assessment$1,323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,045+3.5%
2024$15,505+3.2%
2023$15,019+1.3%
2022$14,820+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft4,314DeedBook 20247, Page 570Recorded1/5/2026

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,388DeedBook 16595, Page 1713Recorded12/9/2016

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 15488, Page 1749

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 13785, Page 1329

Property Sale

Sale
$526,250
DeedBook 12716, Page 1001

Property Built

Built

Year Built: 2005