Skip to content

5 Meadow Run CourtJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block20101
Lot1.28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,337
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,800
32%
Improvement Value:$862,000
68%
Total Assessment$1,260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,856+3.5%
2024$15,322+3.2%
2023$14,841+1.3%
2022$14,645+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft3,337DeedBook 16298, Page 1499Recorded1/22/2016

Property Sale

Sale
$492,400
DeedBook 12572, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 2005