Skip to content

9 Fairway DriveJackson, NJ 08527

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block20201
Lot15.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class18
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage7,177
Acreage1.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,600
23%
Improvement Value:$1,273,200
77%
Total Assessment$1,643,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,451+3.5%
2024$28,459+877.6%
2023$2,911+1.3%
2022$2,873+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,500

From:

To:

Sq Ft5,604DeedBook 17373, Page 123Recorded1/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 2017