Skip to content

464 S Cooks Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1975

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block20201
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,138
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,600
34%
Improvement Value:$403,000
66%
Total Assessment$609,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,388+3.5%
2024$7,139+3.2%
2023$6,915+1.3%
2022$6,824+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,138DeedBook 17347, Page 467Recorded1/3/2019

Property Sale

Sale
$280,500
DeedBook 13947, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1975