Skip to content

9 Spectrum CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block20201
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,512
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,000
46%
Improvement Value:$534,800
54%
Total Assessment$987,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,348+3.5%
2024$10,966+3.2%
2023$10,622+1.3%
2022$10,482+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,512DeedBook 19556, Page 70Recorded12/7/2023

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 11230, Page 1161

Property Built

Built

Year Built: 2002