Skip to content

8 Bear TrailJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block20201
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class19
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,184
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,000
31%
Improvement Value:$1,175,800
69%
Total Assessment$1,693,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,663+3.5%
2024$15,136+3.2%
2023$14,661+1.3%
2022$14,467+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft4,184DeedBook 17706, Page 1421Recorded12/5/2019

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 13712, Page 825

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 11841, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 2003