Skip to content

12 Bear TrailJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block20201
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class19
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,938
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,400
31%
Improvement Value:$1,146,900
69%
Total Assessment$1,666,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,264+3.5%
2024$15,717+3.2%
2023$15,224+1.3%
2022$15,023+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,710,000
Sq Ft3,938DeedBook 19823, Page 1115Recorded10/21/2024

Property Sale

Sale
$607,000
DeedBook 12441, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 2004