Skip to content

5 Calendula CourtJackson, NJ 08527

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block20501
Lot28.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage5,756
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,600
23%
Improvement Value:$1,228,500
77%
Total Assessment$1,595,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,421+3.5%
2024$20,700+3.2%
2023$20,051+1.3%
2022$19,786+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$748,290
DeedBook 13120, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 12827, Page 1803