Skip to content

8 Calendula CourtJackson, NJ 08527

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block20501
Lot28.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage4,087
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$368,500
29%
Improvement Value:$884,100
71%
Total Assessment$1,252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,300+3.5%
2024$14,785+3.2%
2023$14,321+1.3%
2022$14,132+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000
Sq Ft4,087DeedBook 20040, Page 1355Recorded6/12/2025

Property Sale

Sale
$663,480
DeedBook 12994, Page 687

Property Sale

Sale
$160,750
DeedBook 12726, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 2005