Skip to content

234 S Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block20701
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,951
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
24%
Improvement Value:$441,200
76%
Total Assessment$579,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,557+3.5%
2024$6,336+3.2%
2023$6,137+1.3%
2022$6,056+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,951DeedBook 18257, Page 1611Recorded1/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958