Skip to content

245 Whitesville RoadJackson, NJ 08527

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block20701
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
Description2SFL2UG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,640
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,200
25%
Improvement Value:$449,100
75%
Total Assessment$597,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,741+3.5%
2024$7,480+3.2%
2023$7,245+1.3%
2022$7,150+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$551,000
Sq Ft2,640DeedBook 19934, Page 1611Recorded2/21/2025

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 10845, Page 1647

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 10205, Page 1915

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4942, Page 543

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 4665, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1950