Skip to content

100 Denton LaneJackson, NJ 08527

Last Sale Date
Jan 11, 2016

Property Information

Block20801
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage---
Acreage18.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
99%
Improvement Value:$10,000
1%
Total Assessment$760,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,268+3.5%
2024$9,923+3.2%
2023$9,611+1.3%
2022$9,485+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0