Skip to content

1080 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Apartment

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Jun 9, 2006

Property Information

Block20901
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class10
Description51 UNITS
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage---
Acreage15.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,785,000
27%
Improvement Value:$4,845,000
73%
Total Assessment$6,630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,456+3.5%
2024$59,386+3.2%
2023$57,523+1.3%
2022$56,764+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 13211, Page 444