Skip to content

4 Pitney LaneJackson, NJ 08527

Built 1993

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block21003
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,891
Acreage1.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,400
41%
Improvement Value:$636,800
59%
Total Assessment$1,077,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,051+3.5%
2024$11,645+4.3%
2023$11,164+1.3%
2022$11,017+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,891DeedBook 17661, Page 1198Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 13906, Page 854

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 5699, Page 64

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5481, Page 397

Property Sale

Sale
$198,240
DeedBook 5130, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$2,465,000
DeedBook 4659, Page 122