Skip to content

530 N County Line Road(Block 2101 Lot 14)Jackson, NJ 08527

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block2101
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SFR1UG
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,032
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$800,000
57%
Improvement Value:$615,600
43%
Total Assessment$1,415,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,747+3.6%
2024$25,830+3.4%
2023$24,983+1.4%
2022$24,631+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,700,000
DeedBook 14048, Page 1528

Property Built

Built

Year Built: 1973