Skip to content

7 Stacy CourtJackson, NJ 08527

Built 1996

Last Sale Price
$697,275
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block21101
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,766
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
22%
Improvement Value:$847,800
78%
Total Assessment$1,087,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,556+3.5%
2024$15,032+5.9%
2023$14,193+1.3%
2022$14,006+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$697,275
Sq Ft3,766DeedBook 18163, Page 914Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$261,475
DeedBook 5353, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1996