Skip to content

21 Murdock PlaceJackson, NJ 08527

Built 1952

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block21102
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,508
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
36%
Improvement Value:$418,300
64%
Total Assessment$655,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,532+3.5%
2024$7,279+19.3%
2023$6,102+1.3%
2022$6,022+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,508DeedBook 19403, Page 1974Recorded6/13/2023

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11751, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1952