Skip to content

17 May BoulevardJackson, NJ 08527

Built 1952

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block21103
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,914
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,500
40%
Improvement Value:$353,700
60%
Total Assessment$593,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+3.5%
2024$7,472+9.9%
2023$6,800+1.3%
2022$6,710+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,914DeedBook 19404, Page 138Recorded6/13/2023

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11952, Page 594

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 5521, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1952