Skip to content

1120 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Mar 11, 2004

Property Information

Block21301
Lot10.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class10
Description1SFA
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage4,700
Acreage4.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,030,000
71%
Improvement Value:$1,619,000
29%
Total Assessment$5,649,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,481+3.5%
2024$45,882+3.2%
2023$44,443+1.3%
2022$43,856+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 11996, Page 1672