Skip to content

12 Cross StreetJackson, NJ 08527

Built 1932

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block21401
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFL
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage2,454
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,200,000
96%
Improvement Value:$100,000
4%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,705+3.5%
2024$8,412+6.5%
2023$7,898+1.4%
2022$7,791+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,300,000
Sq Ft2,454DeedBook 19056, Page 534Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 17472, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1932