Skip to content

1 Galassi CourtJackson, NJ 08527

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block21401
Lot38.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFO
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,042
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
24%
Improvement Value:$1,044,900
76%
Total Assessment$1,367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,711+698.5%
2024$2,969+14.9%
2023$2,584+0.0%
2022$2,584
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 18919, Page 603Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 18473, Page 229