Skip to content

85 White RoadJackson, NJ 08527

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2025

Property Information

Block21501
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,315
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,900
41%
Improvement Value:$439,900
59%
Total Assessment$746,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,325+11.4%
2024$8,373+3.2%
2023$8,111+1.3%
2022$8,004+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,831DeedBook 15682, Page 1564Recorded11/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1982